# DLE15PS350-A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DLE15PS350-A
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dle15ps350-a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dle15ps350-a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE, UL
- **Current:** 350mA
- **Efficiency:** 83%
- **Features:** OCP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Power (Watts):** 15 W
- **Ratings:** IP67
- **Size:** 4.33" L x 1.38" W x 0.98" H (110.0mm x 35.0mm x 25.0mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 90VAC