# DLCBSHD-30M-01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DLCBSHD-30M-01
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Board Supports
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dlcbshd-30m-01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dlcbshd-30m-01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Between Board Height:** 1.181" (30.00mm)
- **Features:** Winged
- **Holding Type:** Snap Lock
- **Length:** 1.874" (47.60mm)
- **Material:** Nylon
- **Mounting Hole Diameter:** 0.250" (6.35mm) 1/4"
- **Mounting Panel Thickness:** 0.031" ~ 0.087" (0.79mm ~ 2.20mm)
- **Mounting Type:** Snap Lock
- **Support Hole Diameter:** 0.250" (6.35mm) 1/4"
- **Support Panel Thickness:** 0.031" ~ 0.087" (0.79mm ~ 2.20mm)