# DLA100B1200LB-TRR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DLA100B1200LB-TRR
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Bridge Rectifiers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dla100b1200lb-trr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dla100b1200lb-trr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10 A @ 1200 V
- **Diode Type:** Single Phase
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Supplier Device Package:** ISOPLUS-SMPD聶.B
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.2 kV