# DIP600T300P12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DIP600T300P12
- **Manufacturer:** Chip Quik Inc.
- **Category:** Prototyping, Fabrication Products
- **Subcategory:** Adapter, Breakout Boards
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dip600t300p12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dip600t300p12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Board Thickness:** 0.063" (1.60mm)
- **Material:** FR4 Epoxy Glass
- **Number of Positions:** 12
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)
- **Proto Board Type:** DIP to DIP
- **Size:** 0.700" L x 0.600" W (17.78mm x 15.24mm)