# DIP300T600P06
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DIP300T600P06
- **Manufacturer:** Chip Quik Inc.
- **Category:** Prototyping, Fabrication Products
- **Subcategory:** Adapter, Breakout Boards
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dip300t600p06
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dip300t600p06#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Board Thickness:** 0.063" (1.60mm)
- **Material:** FR4 Epoxy Glass
- **Number of Positions:** 6
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)
- **Proto Board Type:** DIP to DIP
- **Size:** 0.700" L x 0.300" W (17.78mm x 7.62mm)