# DHR4E4C151K2BB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DHR4E4C151K2BB
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dhr4e4c151k2bb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dhr4e4c151k2bb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/18/63/73/1863736-490-11084-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 150 pF
- **Features:** High Voltage
- **Height:** 0.394" (10.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.374" (9.50mm)
- **Lead Style:** Straight
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 100°C
- **Size:** 0.354" Dia (9.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ZM
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 15000V (15kV)