# DHG60U1200LB-TRR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DHG60U1200LB-TRR
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Bridge Rectifiers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dhg60u1200lb-trr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dhg60u1200lb-trr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 50 A @ 1200 V
- **Diode Type:** Three Phase
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Supplier Device Package:** 9-SMPD-B
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.2 kV