# DHF080-9A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DHF080-9A
- **Manufacturer:** Tri-Mag, LLC
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dhf080-9a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dhf080-9a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CE
- **Current:** 3.33 A
- **Efficiency:** 89%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 80W (100W Forced Air)
- **Size:** 4.01" L x 2.00" W x 1.12" H (101.9mm x 50.8mm x 28.5mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 90 ~ 264 VAC