# DHF030-7A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DHF030-7A
- **Manufacturer:** Tri-Mag, LLC
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dhf030-7a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dhf030-7a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CE
- **Current:** 2.5 A
- **Efficiency:** 87%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 30W (36W Forced Air)
- **Size:** 2.76" L x 1.57" W x 0.90" H (70.0mm x 40.0mm x 23.0mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 90 ~ 264 VAC