Part Number: DGSS10-060CC Manufacturer: IXYS Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Arrays Product URL: https://distyparts.com/product/dgss10-060cc RFQ URL: https://distyparts.com/product/dgss10-060cc#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/21/15/8121153-DSEE15-12CC-ND.jpg Summary: DGSS10-060CC is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by IXYS and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: DGSS10-060CC is a diodes - rectifiers - arrays from IXYS. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 250 A @ 600 V Diode Configuration: 1 Pair Series Connection Mounting Type: Through Hole Reverse Recovery Time (trr): 23 ns Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: ISOPLUS220聶 Technology: Schottky Voltage: 2.1 V @ 10 A Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/ixys Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-arrays Canonical URL: https://distyparts.com/product/dgss10-060cc