# DGSS10-060CC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DGSS10-060CC
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dgss10-060cc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dgss10-060cc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 250 A @ 600 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Series Connection
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Reverse Recovery Time (trr):** 23 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** ISOPLUS220聶
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 2.1 V @ 10 A