# DG201ACY
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DG201ACY
- **Manufacturer:** Intersil
- **Category:** Interface
- **Subcategory:** Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dg201acy
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dg201acy#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Channel Capacitance (CS(off), CD(off)):** 5pF, 5pF
- **Charge Injection:** 20pC
- **Crosstalk:** -90dB @ 100kHz
- **Current:** 5nA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Multiplexer:** 1:1
- **Number of Circuits:** 4
- **On:** 200Ohm
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C
- **Supplier Device Package:** 16-SOIC
- **Switch Circuit:** SPST - NO
- **Switch Time (Ton, Toff) (Max):** 480ns (Typ), 370ns (Typ)
- **Voltage:** ±15V