# DG040M-14
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DG040M-14
- **Manufacturer:** Tri-Mag, LLC
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dg040m-14
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dg040m-14#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CB, CE
- **Current:** 830 mA
- **Efficiency:** 86%
- **Features:** PFC, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 40W
- **Size:** 3.00" L x 2.00" W x 0.91" H (76.2mm x 50.8mm x 23.1mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4 kV