# DF63-3P-7.92DSA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DF63-3P-7.92DSA
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/df63-3p-7-92dsa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/df63-3p-7-92dsa#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Length:** 0.150" (3.81mm)
- **Contact Material:** Brass
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** Varies by Wire Gauge
- **Fastening Type:** Latch Holder
- **Features:** Board Guide
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.394" (10.00mm)
- **Insulation Material:** Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 3
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.312" (7.92mm)