# DF62W-4EP-2.2C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DF62W-4EP-2.2C
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Rectangular Connector Housings
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/df62w-4ep-2-2c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/df62w-4ep-2-2c#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/67/39/56/6739561-H124901-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Connector Type:** Plug
- **Contact Termination:** Crimp
- **Contact Type:** Male Pin
- **Fastening Type:** Latch Holder
- **Features:** Water Resistant
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 4
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -35°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.087" (2.20mm)
- **Row Spacing:** 0.079" (2.00mm)