# DF62W-3P-2.2DSA(20)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DF62W-3P-2.2DSA(20)
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/df62w-3p-2-2dsa-20
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/df62w-3p-2-2dsa-20#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Length:** 0.112" (2.84mm)
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** Varies by Wire Gauge
- **Fastening Type:** Latch Holder
- **Features:** Board Guide
- **Ingress Protection:** IP67
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.610" (15.49mm)
- **Insulation Material:** Polybutylene Terephthalate (PBT)
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 3
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -35°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.087" (2.20mm)
- **Row Spacing:** 0.079" (2.00mm)
- **Shrouding:** Shrouded - 4 Wall
- **Style:** Board to Cable/Wire
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 250V