# DF61657BN35FTV
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DF61657BN35FTV
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/df61657bn35ftv
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/df61657bn35ftv#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** SCI, SmartCard
- **Core Processor:** H8SX
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 8x10b; D/A 2x8b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 82
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 75°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** DMA, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 768KB (768K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 24K x 8
- **Speed:** 35MHz
- **Supplier Device Package:** 120-TQFP (14x14)
- **Voltage:** 3V ~ 3.6V