# DF60-6P-10.16DS(27)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DF60-6P-10.16DS(27)
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/df60-6p-10-16ds-27
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/df60-6p-10-16ds-27#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 8.00碌in (0.203碌m)
- **Contact Length:** 0.150" (3.81mm)
- **Contact Material:** Copper Alloy
- **Contact Shape:** Rectangular
- **Contact Type:** Male Blade
- **Current Rating (Amps):** Varies by Wire Gauge
- **Fastening Type:** Latch Holder
- **Features:** Board Lock
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.683" (17.35mm)
- **Insulation Material:** Polybutylene Terephthalate (PBT)
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Number of Positions:** 6
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.400" (10.16mm)