# DF40C-40DS-0.4V(58)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DF40C-40DS-0.4V(58)
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/df40c-40ds-0-4v-58
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/df40c-40ds-0-4v-58#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Receptacle, Center Strip Contacts
- **Contact Finish:** Gold
- **Height Above Board:** 0.057" (1.45mm)
- **Mated Stacking Heights:** 1.5mm, 2mm, 2.5mm, 3.5mm, 4mm
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 40
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.016" (0.40mm)