# DF40B-10DS-0.4V(51)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DF40B-10DS-0.4V(51)
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/df40b-10ds-0-4v-51
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/df40b-10ds-0-4v-51#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/H1/16/17/H11617DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Receptacle, Center Strip Contacts
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 2.00碌in (0.051碌m)
- **Features:** Solder Retention
- **Height Above Board:** 0.057" (1.45mm)
- **Mated Stacking Heights:** 1.5mm
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 10
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.016" (0.40mm)