# DF38004H10V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DF38004H10V
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/df38004h10v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/df38004h10v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** SCI
- **Core Processor:** H8/300L
- **Core Size:** 8-Bit
- **Data Converters:** A/D 4x10b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 39
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 75°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** LCD, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 32KB (32K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 1K x 8
- **Speed:** 10MHz
- **Supplier Device Package:** 64-QFP (14x14)
- **Voltage:** 1.8V ~ 5.5V