# DF37NB-40DS-0.4V(74)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DF37NB-40DS-0.4V(74)
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/df37nb-40ds-0-4v-74
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/df37nb-40ds-0-4v-74#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Receptacle, Center Strip Contacts
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 4.00碌in (0.100碌m)
- **Features:** Solder Retention
- **Height Above Board:** 0.038" (0.97mm)
- **Mated Stacking Heights:** 0.98mm
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 40
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.016" (0.40mm)