# DF30FC-60DP-0.4V(82)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DF30FC-60DP-0.4V(82)
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/df30fc-60dp-0-4v-82
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/df30fc-60dp-0-4v-82#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/H3/85/8D/H3858DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header, Center Strip Contacts
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 2.00碌in (0.051碌m)
- **Height Above Board:** 0.031" (0.80mm)
- **Mated Stacking Heights:** 0.9mm
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 60
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.016" (0.40mm)