# DF3067RX20V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DF3067RX20V
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/df3067rx20v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/df3067rx20v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Processor:** H8/300H
- **Core Size:** 16-Bit
- **Data Converters:** A/D 8x10b; D/A 2x8b
- **Number of I:** 70
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 75°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** DMA, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 128KB (128K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 4K x 8
- **Speed:** 20MHz
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.5V