# DF2638WF20JV#Y1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DF2638WF20JV#Y1
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/df2638wf20jv-y1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/df2638wf20jv-y1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** CANbus, I²C, SCI, SmartCard
- **Core Processor:** H8S/2600
- **Core Size:** 16-Bit
- **Data Converters:** A/D 12x10b; D/A 2x8b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 72
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 256KB (256K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 16K x 8
- **Speed:** 20MHz
- **Supplier Device Package:** 128-QFP (14x20)
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.5V