# DF2556FC20DV
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DF2556FC20DV
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/df2556fc20dv
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/df2556fc20dv#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** CANbus, I²C, SCI
- **Core Processor:** H8S/2000
- **Core Size:** 16-Bit
- **Data Converters:** A/D 16x10b; D/A 2x8b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 104
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 512KB (512K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 32K x 8
- **Speed:** 20MHz
- **Supplier Device Package:** 144-QFP (20x20)
- **Voltage:** 3V ~ 5.5V