# DF23C-18DP-0.5V(92)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DF23C-18DP-0.5V(92)
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/df23c-18dp-0-5v-92
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/df23c-18dp-0-5v-92#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Plug, Outer Shroud Contacts
- **Contact Finish:** Gold
- **Height Above Board:** 0.047" (1.20mm)
- **Mated Stacking Heights:** 1.5mm
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 18
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.020" (0.50mm)