# DF2319CVTE25V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DF2319CVTE25V
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/df2319cvte25v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/df2319cvte25v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** SCI, SmartCard
- **Core Processor:** H8S/2000
- **Core Size:** 16-Bit
- **Data Converters:** A/D 8x10b; D/A 2x8b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 70
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 75°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 512KB (512K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 16K x 8
- **Speed:** 25MHz
- **Supplier Device Package:** 100-TQFP (14x14)
- **Voltage:** 2.7V ~ 3.6V