# DF2218UTF24V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DF2218UTF24V
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/df2218utf24v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/df2218utf24v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** SCI, SmartCard, USB
- **Core Processor:** H8S/2000
- **Core Size:** 16-Bit
- **Data Converters:** A/D 6x10b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 69
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 75°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** DMA, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 128KB (128K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 12K x 8
- **Speed:** 24MHz
- **Supplier Device Package:** 100-TQFP (12x12)
- **Voltage:** 2.7V ~ 3.6V