# DF22-2P-7.92DS(35)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DF22-2P-7.92DS(35)
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/df22-2p-7-92ds-35
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/df22-2p-7-92ds-35#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/59/47/08/5947086-H125155-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Length:** 0.354" (9.00mm)
- **Contact Material:** Copper Alloy
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 25A
- **Fastening Type:** Latch Holder
- **Features:** Board Guide
- **Insulation Height:** 0.480" (12.20mm)
- **Insulation Material:** Polyamide (PA), Nylon
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Number of Positions:** 2
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 1
- **Operating Temperature:** -35°C ~ 85°C
- **Pitch:** 0.312" (7.92mm)
- **Shrouding:** Shrouded - 4 Wall
- **Style:** Board to Cable/Wire
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 1000V