# DF2167VT33V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DF2167VT33V
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/df2167vt33v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/df2167vt33v#rfq
- **Number of I:** 106
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 75°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 384KB (384K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 40K x 8
- **Speed:** 33MHz
- **Supplier Device Package:** 144-TQFP (16x16)
- **Voltage:** 3V ~ 3.6V