# DF200AE160
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DF200AE160
- **Manufacturer:** SanRex Corporation
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Bridge Rectifiers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/df200ae160
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/df200ae160#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 20 mA @ 1600 V
- **Diode Type:** Three Phase
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C (TJ)
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.6 kV