# DF1BZ-28DP-2.5DSA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DF1BZ-28DP-2.5DSA
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/df1bz-28dp-2-5dsa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/df1bz-28dp-2-5dsa#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/59/52/90/5952903-H11054-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Length:** 0.177" (4.50mm)
- **Contact Material:** Brass
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Features:** Keying Slot
- **Insulation Color:** White
- **Insulation Height:** 0.374" (9.50mm)
- **Insulation Material:** Polyamide (PA), Nylon
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 28
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -35°C ~ 85°C
- **Overall Contact Length:** 0.417" (10.60mm)
- **Pitch:** 0.098" (2.50mm)
- **Row Spacing:** 0.098" (2.50mm)
- **Shrouding:** Shrouded - 4 Wall
- **Style:** Board to Cable/Wire
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 250V