# DF18CC1-16.9344MHZ-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DF18CC1-16.9344MHZ-T
- **Manufacturer:** MMD
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/df18cc1-16-9344mhz-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/df18cc1-16-9344mhz-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 40 Ω
- **Frequency:** 16.9344 MHz
- **Frequency Stability:** ±30ppm
- **Frequency Tolerance:** ±15ppm
- **Height:** 0.177" (4.50mm)
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.461" L x 0.197" W (11.70mm x 5.00mm)