# DF16-20DS-0.5V(86)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DF16-20DS-0.5V(86)
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/df16-20ds-0-5v-86
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/df16-20ds-0-5v-86#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Receptacle, Outer Shroud Contacts
- **Contact Finish:** Gold
- **Features:** Solder Retention
- **Height Above Board:** 0.077" (1.95mm)
- **Mated Stacking Heights:** 2mm, 2.5mm
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 20
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.020" (0.50mm)