# DF13B-5P-1.25V(75)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DF13B-5P-1.25V(75)
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/df13b-5p-1-25v-75
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/df13b-5p-1-25v-75#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** 39.4碌in (1.00碌m)
- **Contact Material:** Brass
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 1A
- **Fastening Type:** Detent Lock
- **Features:** Board Guide, Solder Retention
- **Insulation Color:** Beige
- **Insulation Height:** 0.189" (4.80mm)
- **Insulation Material:** Polyamide (PA), Nylon
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 5
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 1
- **Operating Temperature:** -35°C ~ 85°C
- **Pitch:** 0.049" (1.25mm)
- **Shrouding:** Shrouded - 3 Wall
- **Style:** Board to Cable/Wire
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 150V