# DF1-11P-2.5DSA(05)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DF1-11P-2.5DSA(05)
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/df1-11p-2-5dsa-05
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/df1-11p-2-5dsa-05#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** 39.4碌in (1.00碌m)
- **Contact Length:** 0.177" (4.50mm)
- **Contact Material:** Brass
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 3A
- **Fastening Type:** Friction Lock
- **Insulation Color:** Brown
- **Insulation Height:** 0.295" (7.50mm)
- **Insulation Material:** Polyamide (PA), Nylon
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 11
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 1
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 85°C
- **Overall Contact Length:** 0.394" (10.00mm)
- **Pitch:** 0.098" (2.50mm)
- **Shrouding:** Shrouded - 1 Wall
- **Style:** Board to Cable/Wire
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 250V