# DEV2V2P500G30LF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DEV2V2P500G30LF
- **Manufacturer:** Amphenol ICC
- **Category:** D-Sub, D-Shaped Connectors
- **Subcategory:** D-Sub Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dev2v2p500g30lf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dev2v2p500g30lf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Backset Spacing:** 0.458" (11.64mm)
- **Connector Style:** D-Sub, Combo
- **Connector Type:** Plug, Female Sockets and Male Pins
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Type:** Power
- **Current Rating (Amps):** 30A