# DEHR33D222KB3B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DEHR33D222KB3B
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dehr33d222kb3b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dehr33d222kb3b#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/0-/95/490-9565-3-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/18/64/36/1864363-490-4104-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 2200 pF
- **Features:** High Voltage, Low Dissipation Factor
- **Height:** 0.709" (18.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.295" (7.50mm)
- **Lead Style:** Formed Leads
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 125°C
- **Size:** 0.591" Dia (15.00mm)
- **Temperature Coefficient:** R
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 2000V (2kV)