# DEA162450BT-1288A2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DEA162450BT-1288A2
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** RF Filters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dea162450bt-1288a2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dea162450bt-1288a2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Bandwidth:** 100MHz
- **Filter Type:** Band Pass
- **Frequency:** 2.45GHz Center
- **Height (Max):** 0.028" (0.70mm)
- **Insertion Loss:** 1.7dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)