# DEA160960LT-1169AA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DEA160960LT-1169AA
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** RF Filters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dea160960lt-1169aa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dea160960lt-1169aa#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/18/445-180967-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Bandwidth:** 136MHz
- **Filter Type:** Low Pass
- **Frequency:** 892MHz Center
- **Height (Max):** 0.028" (0.70mm)
- **Insertion Loss:** 0.73dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)