# DEA160787LT-5049A1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DEA160787LT-5049A1
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** RF Filters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dea160787lt-5049a1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dea160787lt-5049a1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/18/445-181434-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Bandwidth:** 83MHz
- **Filter Type:** Low Pass
- **Height (Max):** 0.028" (0.70mm)
- **Insertion Loss:** 0.6dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)