# DE70855RN80FPV
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DE70855RN80FPV
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/de70855rn80fpv
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/de70855rn80fpv#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** EBI/EMI, FIFO, I²C, SCI, SSU
- **Core Processor:** SH-2
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 8x10b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 100
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** DMA, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 512KB (512K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 32K x 8
- **Speed:** 80MHz
- **Supplier Device Package:** 144-LFQFP (20x20)
- **Voltage:** 3V ~ 5.5V