# DE6E3KJ222MA3B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DE6E3KJ222MA3B
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/de6e3kj222ma3b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/de6e3kj222ma3b#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/0-/11/490-11080-3-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Safety, Automotive
- **Capacitance:** 2200 pF
- **Features:** High Voltage
- **Height:** 0.472" (12.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.295" (7.50mm)
- **Lead Style:** Formed Leads
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200, X1, Y2
- **Size:** 0.354" Dia (9.00mm)
- **Temperature Coefficient:** E
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 300VAC