# DE2F3KY103MN3AM02F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DE2F3KY103MN3AM02F
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/de2f3ky103mn3am02f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/de2f3ky103mn3am02f#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/0-/95/490-9565-3-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/0-/95/490-9565-3-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Safety
- **Capacitance:** 10000 pF
- **Height:** 0.669" (17.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.295" (7.50mm)
- **Lead Style:** Formed Leads
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** X1, Y2
- **Size:** 0.551" Dia (14.00mm)
- **Temperature Coefficient:** F
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 250VAC