# DE275-102N06A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DE275-102N06A
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - RF
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/de275-102n06a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/de275-102n06a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** N-Channel
- **Current Rating (Amps):** 8A
- **Power:** 590W
- **Supplier Device Package:** DE275
- **Technology:** MOSFET
- **Voltage:** 1000 V