# DE1A1B-L2-4.5V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DE1A1B-L2-4.5V
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/de1a1b-l2-4-5v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/de1a1b-l2-4-5v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 44.5 mA
- **Coil Type:** Latching, Dual Coil
- **Coil Voltage:** 4.5VDC
- **Contact Form:** DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide (AgSnO)
- **Contact Rating (Current):** 8 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 3.15 VDC
- **Operate Time:** 10 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 5 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC, 30VDC - Max