# DE1A-L2-24V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DE1A-L2-24V
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/de1a-l2-24v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/de1a-l2-24v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 8.3 mA
- **Coil Type:** Latching, Dual Coil
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide (AgSnO)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 16.8 VDC
- **Operate Time:** 10 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 5 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC, 30VDC - Max