# DCPT-26/13-45-SP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DCPT-26/13-45-SP
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Heat Shrink Tubing
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dcpt-26-13-45-sp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dcpt-26-13-45-sp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green, Yellow
- **Features:** Flame Retardant, Fluid Resistant
- **Inner Diameter:** 0.512" (13.00mm)
- **Length:** 196.8' (60.0m)
- **Material:** Polyolefin (PO)
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 135°C
- **Recovered Wall Thickness:** 0.035" (0.89mm)
- **Shelf Life:** 144 Months
- **Shrink Temperature:** 95°C
- **Shrinkage Ratio:** 2 to 1
- **Storage:** 32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)