# DCP4R254009JD4KSSD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DCP4R254009JD4KSSD
- **Manufacturer:** WIMA
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dcp4r254009jd4kssd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dcp4r254009jd4kssd#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/46/82/2146829-1928-1034-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive; DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 40 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 3.7 mΩ
- **Height:** 2.559" (65.00mm)
- **Lead Spacing:** 2.067" (52.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 2.244" L x 1.772" W (57.00mm x 45.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1300V (1.3kV)